טיפול משפחתי – מתי ולמה?

יש משפחות אשר הביטוי טיפול משפחתי נתפס על ידן כסוף העולם. לעומתן, יש משפחות אשר רואות בו קרש הצלה, פתח לשינוי ולתקווה. כל משפחה ונקודת המבט שלה.

אין עוררין על יעילותו ועל תועלתו של טיפול משפחתי ככלי טיפולי מן המעלה הראשונה. משפחות רבות חייבות למטפלים המשפחתיים את החיים החדשים שאפשרו להן לחיות הודות לטיפול.

משפחות שנקלעו למשברים חריפים ולמצוקות קשות נחלצו באמצעות הסיוע והסעד שהוגשו להן במסגרת טיפול משפחתי.

דרכי החיים מובילות כל אדם לא רק לדרך המלך, אלא גם לסמטאות צדדיות, חלקן אפלות וללא מוצא. רבים מאתנו זקוקים לעצה כדי למצוא מוצא. מי שאמון על הגשת הסיוע המקצועי הוא מטפל משפחתי. הורים מתגברים מערימים קשיים בלתי נמנעים על ילדיהם, אשר לא תמיד יכולים לסייע להם. בעיות מורכבות שונות תובעות ומחייבות היערכות שונה במשפחה, לא אחת מהיום להיום: שכול, אבדנים שונים, פיטורין, גירושין, אלימות במשפחה או בעיה אחרת אשר מי מבני המשפחה הוא קורבנה, בעיות שונות של גיל ההתבגרות, פחדים, חרדות ועוד.

השוני של טיפול משפחתי מטיפול פרטי הוא, בעיקרו, הדגש שמושם במסגרת טיפול משפחתי על היחסים בתוכה. מטפל יכול לקבל תמונה עשירה ומפורטת יותר על מי מבני המשפחה באמצעות  האופן שבו תופסים אותו שאר בני המשפחה, היודעים לספר גם על תפקודו במסגרתה.

כאשר בגלל סיבות שונות – פנימיות או חיצוניות, רצוניות או כפויות, חל שינוי מהותי בהתנהגות ובתפקוד מי מבני המשפחה, השפעתו על כל המשפחה היא בלתי נמנעת. טיפול משפחתי מאפשר הבנה טובה יותר של הסיבות שחוללו את השינוי וכיצד לתפקד לאחריו עם השפעותיו והשלכותיו השונות.

אלא שלא תמיד "פיל" הוא הסיבה שבגללה משפחה פונה לטיפול. לפעמים די בזמזומו התכוף והמעצבן של "זבוב" כדי לשגע פילים… לא אחת די בבעיה קטנה, אשר רוצים להתמודד עמה לפני שתיהפך לבעיה גדולה ותהווה איום על המשפחה. טיפול משפחתי הוא אפוא גם בבחינת טיפול מונע. שנאמר – ויפה שעה אחת קודם.

תגים:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: