טיפול משפחתי לחיזוק השגרה המשפחתית

לא תמיד עדיף להיתלות באילנות גבוהים. אפשר להיאחז גם בקטנים. לצורך כתיבת המאמר שוחחתי עם משפחה שהואילה להיחשף ולשתף את הקוראים על אודות טיפול משפחתי. אני לא משוכנע שבמקרה זה המביא דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם, אבל שני דברים כמעט ודאיים בהקשר זה: המביא דבר בשם אומרו מביא ציטוט. אני שמח להיות המצטט, אבל בשל צנעת הפרט לא אביא את דבריהם מילה במילה. בקיצור – לא אצטט, אלא אתייחס. גם אם לא אביא גאולה בדברים, שיובאו כאן ממקור ראשון, אם אביא רווח ורווחה לאחדים – דייני.

הם ישבו מולי ופתחו את סגור לבם. משפחה ממוצעת. חמש נפשות, פרנסה טובה, בעיות שגרתיות. שום דבר חריג. באמצע החיים חשו ההורים שהם נשחקים, מאבדים קשב וריכוז. סבלנותם פוקעת לעתים תכופות. עצביהם חשופים. הם ממהרים להתרגז, לפעמים על שטויות.

כאשר העלתה האישה את צמד המלים טיפול משפחתי, דחה אותה הבעל בביטול. בהדרגה השתכנע ש"אין מה להפסיד". הילדים הסכימו להצטרף אל הוריהם. מזה כשלושה חודשים הם משתתפים בפגישות שבועיות במסגרת טיפול משפחתי.

טיפול משפחתי עורר בהם כוחות חדשים. הם חשים מחויבות לתהליך, נפתחים, משתפים פעולה, מבצעים את המוטל עליהם, עושים – פשוטם כמשמעם – שיעורי בית. באווירה טובה, פתוחה ותומכת, מעלה כל אחד מחמש הנפשות את מה שמפריע לו, את מה שמעיק. גם דברים טובים עולים. המשפחה מלוכדת כפי שלא היתה מעודה. הם מודים בינם לבין עצמם וגם בפניי, הזר, כי טיפול משפחתי הוא חוויה שכל משפחה חייבת לעצמה לחוות אותו. הוא מביא תועלת עצומה לא רק במצבים של משבר, אלא דווקא כאשר אין שום דבר קיצוני, חריג, אשר בגללו טיפול משפחתי הוא בבחינת עזרה ראשונה למשפחה.

כל אחד במשפחה חיזק את מקומו הטבעי בה. המשפחה כולה למדה לסלוח, לוותר, למחול, לחמול, להושיט יד, להתחשב. ובעיקר – להבין את חשיבות המשך קיומה של שגרת חיים שקטה, בלי סערות, בלי שיאים. הליכה נכונה במישורי החיים, כמו שאמרה האישה. אולי הם לא דוגמה  להצלחתו של טיפול משפחתי אבל הם מופת לו…

תגים: ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: