טיפול משפחתי

טיפול משפחתי מציל משפחות. פשוטו כמשמעו.  מדובר בתהליך לא קל, המחייב, תחילה, היענות ונכונות של  משפחה להיכנס לתהליך טיפולי, בידיעה כי לא אחת הוא קרש ההצלה שלה ולנאי הכרחי להמשך קיומו של התא המשפחתי. טיפול משפחתי מחייב גיוס תעצומות נפש, פתיחות וכנות, יכולת לערוך חשבון נפש עצמי, להתעמת עם אנשים  קרובים ( ודאי קרבת דם) ועם זאת – כדי שטיפול משפחתי יועיל ויצליח, חשוב להימנע מהטחת האשמות גם אם עורכים ניהול חשבונות.

טיפול משפחתי יסודי כרוך, לא פעם, בהעלאת משקעים מן העבר. כדי  שפצע יגליד יש לחטא אותו מהמוגלה שבו. זה כואב. זה שורף. אבל בסוף – אם משכילים להתמיד ולהגיע אליו – זה מביא מזור והקלה. משפחה יכולה לצאת לחיים חדשים לאחר טיפול משפחתי שהוא עבורה בבחינת "טיפול שורש".

פסיכולוגים ועובדים סוציאליים עוסקים בתחום מורכב ורגיש זה, המחייב הכשרה  מקצועית ורגישות אנושית.  גם לאחר ההבנה כי על המשפחה להתחיל טיפול משפחתי – חשוב לברר היכן המקום הטוב והמועדף לקיים אותו ומי יהיה איש המקצוע שישמש המטפל. אפשר ורצוי אף להתייעץ עם מי שחוו  טיפול משפחתי, אבל העיקר הוא – לבוא אליו בראש פתוח, בנפש חפצה ובעיקר מתוך הכרה בהירה כי  יש מצבים ( שבהם היא מבוססת ושוקעת בבוץ), שאליהם נקלעת משפחה, אשר רק טיפול משפחתי כולל עשוי לחלץ אותה מהם.

אין ספק, כי טיפול משפחתי עדיף על הישארות  במצב שבו דברים לא זה בלבד שאינם מטופלים אלא שהם מוכחים, מודחקים ומטואטאים מתחת לפני השטח, כאילו מה שאינו נראה לא קיים.

יש משפחות אשר הדימוי שלהן בעיני הזולת חשוב להם יותר מאשר תחושת הלכידות והאווירה הטובה השוררת בבית. אותן משפחות מוכנות להיוותר במצב שבו יש לחץ ומועקה בבית ואיש מאנשיה אינו חש נוח אבל החשש מפני "מה יגידו" אם וכאשר ייוודע שהמשפחה נמצאת בתהליך של טיפול משפחתי –  גורמת להם להותיר את המצב על כנו ולהמשיך להתנהג כאילו הכול בסדר, הכול תקין.  מחיר ההונאה העצמית והמשפחתית הזו עלול להיות גבוה מאוד.

תגים: ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: