טיפול משפחתי

טיפול משפחתי

משפחה היא רקמה דקה. לפעמים, כאשר נפרם ממנה אחד מהסיבים, כל המרקם משתנה. כל  המארג הופך להיות אחר. משפחה היא גוף שיווי המשקל שלו( סך כל המערכות  האמורות לאזן אותו) הוא עדין. קל להרעידו, קל לערערו.

כאשר משהו קיצוני משתנה במשפחה – אם בגלל מאורע חיצוני או אם בגלל שינוי קיצוני בהתנהגות של מי ממנה, יש מקום להליכה לטיפול משפחתי.  משפחות שונות זו מזו ולכל אחת מהן סף גירוי שונה. יש משפחות שכל אחד מהפרטים בה ניחן בחוסן נפשי. כאשר מי ממנה זקוק לעזרה, הוא מקבל אותה מתוך המשפחה. אבל יש משפחות, והן לא מעטות, אשר רק התערבות של בעל מקצוע חיצוני עשויה למנוע את התפרקותן. לטיפול משפחתי יש השפעה מכרעת על משתתפיו. כאשר מי מהמשפחה מסרב להשתתף בתהליך הטיפולי, אף שהשתתפותו חשובה וחיונית, לא ניתן לכפות עליו, ודאי אין טעם ואין תועלת בניסיון הכפייה. טיפול משפחתי אינו אמור להיות טיפול שנכפה על משתתפיו.
כאשר חלים גירושין במשפחה, כאשר מי מאנשיה חולה במחלה קשה, כאשר בן מתגייס לצבא, כאשר מי מההורים מפוטר מהעבודה, כאשר חיים בצמצום חריף ולא ניתן למלא את המחסורים השונים, כאשר אין שיתוף פעולה מינימאלי במטלות הבית, כאשר בעיות גיל ההתבגרות מקצינות, כאשר יש תופעה של אלימות במשפחה – ועוד ועוד תופעות המאיימות על לכידותה  של המשפחה והופכות את מערכת היחסים בתוכה לבלתי נסבלת – יש הכרח בטיפול משפחתי.
בטיפול משפחתי מתוודעים המשתתפים למכלול גורמים לתופעות השונות ולאופן שבו הן באות לידי ביטוי ומשפיעות על חייהם של בני המשפחה.
הבנת שורש הבעיה או הבעיות המחייבות טיפול משפחתי היא תנאי כמעט הכרחי להצלחתו.
יש מעט מצבים בלתי הפיכים, כגון מוות או נכות קשה, שאף עמם ניתן להתמודד באופן סביר לאחר טיפול משפחתי, אולם לפעמים לא די בהבנה בהירה של המצב החדש שבו קלועה המשפחה. לא אחת מתחייב שינוי מהותי בדפוסי התנהגותה, בהכרח להתארגן מחדש בהתאם לנסיבות המשתנות. טיפול משפחתי יסודי עשוי להקל על המשפחה להתמודד עם השינויים שנכפים עליה מעת לעת, מטבע הזמן ו… החיים.

תגים:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: