החום שבטיפול המשפחתי

טיפול משפחתי עשוי להיות שמיכה חמה , כאשר רועדים מקור. טיפול משפחתי עשוי להיות חמצן, כאשר סובלים מקוצר נשימה. יש מי שטיפול משפחתי הוא עוד זווית שתעשיר את נקודת המבט שלהם על החיים. יש מי שעבורם טיפול משפחתי הוא קרש הצלה.

במסגרת טיפול משפחתי יכולה משפחה שהאיזון בה התערער – אם כתוצאה מאירוע שאירע למי ממנה או כאשר ניחתת מכה קשה, לא צפויה, ומעיבה על שגרת חייה – לשוב ולהתייצב על קרקע המציאות.

טיפול משפחתי יעיל הוא טיפול, אשר במסגרתו מבין כל אחד מהמשפחה את מקומו ואת תפקידו במארג הכללי והמשפחה עצמה, שהיא התא החברתי הבסיסי, רואה עצמה (באופן שבו משקף לה את עצמה המטפל) באור נכון.

בטיפול משפחתי נדרשים לבעיות שונות, אשר התגלעותן  אצל אחד מבני המשפחה משפיעה על כל המשפחה, כגון: הפרעות אכילה,  היבטים וביטויים שונים של אלימות, סוגים שונים של עבריינות, שתייה, אלכוהול, סמים,  פחדים, הצבת גבולות, בעיות בתחום המין (ניצול מיני, חשיפה בלתי מבוקרת למין בכלל ולפורנוגרפיה בפרט), גירושין ועוד.

טיפול משפחתי עשוי להיות קצר וממוקד או ארוך ומבוזר.  במסגרת טיפול משפחתי יכול המטפל ( או המטפלת) לשלב גישות שונות לטיפול בהיבטים השונים של המשפחה ובמרקם הקשרים שבה – הקשר הזוגי בין ההורים, הקשר בין ההורים ובין הילדים, הקשר בין האחים במשפחה, הקשר של המשפחה לקהילה שבתוכה היא חיה ועוד.

מצבים משבריים שונים מצדיקים ולא אחת מחייבים פנייה לטיפול זוגי או לטיפול משפחתי: משבר שלאחר לידה,  התרוקנות הקן המשפחתי, בעיות גיל ההתבגרות, משבר לאחר פיטורין או יציאה לגמלאות,  גיל המעבר בכלל והזקנה בפרט ומוות וכתוצאה ממנו – יתמות ו/או אלמנות.

הצלחתו של טיפול משפחתי מותנית לא רק במקצועיות הגורם הטיפולי, יחיד או צוות, אלא במידת נכונתה של המשפחה או מי ממנה שמשתתף בטיפול להיפתח,  להודות בקיומן של בעיות ולגייס כוח רצון להתמודד ולהתגבר עליהן.

כל   נושא וכל בעיה לגיטימיים לחשיפה במסגרת טיפול משפחתי. מותר ואף רצוי להביע כל מחשבה וכל רגש ולא לשמור  את הדברים ולהדחיקם, גועשים וקורעים מבפנים.

תגים: ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: