תופעות אנושיות במרקם המשפחתי

טיפול משפחתי מאפשר לבחון תופעות  אנושיות שונות של אנשים כחלק מהמרקם המשפחתי שאליו הם משתייכים. טיפול משפחתי נדרש למכלול ההיבטים – התפקודיים, הרגשיים ועוד – של בני המשפחה. במסגרת התהליך הטיפולי עולות בעיות, קשיים, רצונות, צרכים, שאיפות, חלומות של כל אחד מהפרטים המרכיבים את המשפחה ונבחנת זיקתם  הן למסגרת המשפחתית והן למעגלי השתייכות נוספים בקהילה.
טיפול משפחתי מהווה מסגרת ראויה ולגיטימית להעלאת דברים הן מנבכי הנפש של המרכיבים אותה והן מהזיכרון הפרטי  של הפרט מהמשפחה.  טיפול משפחתי הוכח ונמצא מועיל במגוון רחב של נושאים בכלל ושל  בעיות בפרט: מערכת זוגית, נישואין, היחסים המורכבים בין הורים וילדים ותופעת קשות במיוחד כגון – אנורקסיה, אלימות במשפחה, התמכרויות שונות כגון אלכוהול וסמים ועוד.
תועלתו של טיפול משפחתי עשויה להימדד באופן שבו הוא משפר את היחסים בתוך המשפחה, מחדד את מודעותו של כל אחד ממנה לדפוסי התנהגות שליליים או, חלילה, הרסניים, אשר הפכו עם הזמן לדפוס קבוע, ומציע חלופה חיובית, אשר מאפשרת גם פתיחות והבעת רצונות באופן חופשי ולגיטימי.
יעילותו של טיפול משפחתי אינה נמדדת  במספר הבעיות שהיא פותרת באופן מיידי – מה שהיא אינה בהכרח עושה – אלא ביצירת מסגרת לשיח משפחתי ענייני, מכובד, המאפשר יישור הדורים ויישוב מחלוקות, שיחה פתוחה במקרה של אי-הסכמות, אי-הבנות ועוד.
טיפול משפחתי עשוי/עלול להציף מעל השטח דברים שהיו חבויים, מודחקים, מוכחשים ומטושטשים במערכת המשפחתית במשך שנים. משכו של  טיפול משפחתי תלוי בסוג הטיפול ובהרכב האנושי הנתון שלה. על-מנת לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול רצוי, כמובן, שכל בני המשפחה יביעו נכונות להיכנס אליו ולהשתתף בו באופן פעיל, להשקיע בו זמן ומשאבים נפשיים ולהיות מוכנים גם להצפתם של רגשות כגון כעס או טינה שרוחשים מי מבני המשפחה כלפי זולתם בתוכה.

תגים:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: